Aranżacja wnętrz — jak łączyć ze sobą różne style?

W aranżacji wnętrza nie trzeba być wiernym i oddanym tylko jednemu stylowi. Dlaczego by nie sięgnąć po dwa nurty, tworząc w ten sposób pomysłową, innowacyjną mieszankę? Żeby się nie pogubić, należy zapoznać się z kilkoma prostymi zasadami, na których trzeba bazować, wprowadzając do wnętrza nowe rozwiązania.

Zasady łączenia stylów w aranżacji mieszkań

Przede wszystkim warto ograniczyć się do dwóch stylów, a dodatkowo wyróżnić jeden z nich jako dominujący. Najlepiej, jeśli ich stosunek wynosi 8:2, wtedy jeden staje się bazowym, a drugi dopełniającym. Fuzja różnych nurtów musi dać efekt w postaci harmonicznego ładu i nie ma tu miejsca na przypadkowe zestawienia. Przede wszystkim należy poszukać punktów wspólnych każdego stylu, takich jak paleta kolorystyczna oparta na tych samych barwach czy podobieństwo pod kątem materiałów. Nasza działalność to nie tylko aranżacja mieszkań w określonym stylu na terenie województwa świętokrzyskiego, na specjalne życzenie miksujemy różne nurty, w czym pomaga nam wiedza i doświadczenie. Zabawa stylami to umiejętność łączenia mebli, deseni i materiałów. Oto kilka z najbardziej zaskakujących połączeń, które współcześnie znajdują uznanie w polskich domach.

Scandi z boho — gdy zimowy klimat napotka letnie szaleństwo

By odmienić wnętrze skandynawskie, tak by nie zakradła się do niego nuda, można także postawić na nowy prąd — scandi boho. Jasne ściany i meble można tu zestawić z kolorowymi, fantazyjnymi dodatkami z naturalnych surowców i materiałów. Etniczne wzory, jasne kolory i ciekawe faktury stworzą stylizację boho. Łapacze snów, makramy, paprocie i fikusy — z pewnością taka aranżacja daje pole do popisu. Uwielbianym przez ten styl materiałem jest rattan i wiklina. Donice, klosze lamp, a nawet ramy lustra o takim splocie pozwolą z powodzeniem stworzyć prosty styl boho w pomieszczeniu.

Scandi z japandi — nowość prosto z Azji

Styl japandi powoli, dosłownie, zadomawia się w polskich mieszkaniach. Wystarczy tylko kilka modyfikacji stylu skandynawskiego, by zaprojektować wnętrze na nową modłę. Ten nurt aranżacyjny buduje się na podstawie maksymalnie trzech kolorów i z troską o minimalizm. Ta wyrafinowana forma powstała z fuzji stylu japońskiego ze skandynawskim, hołduje zasadzie wabi-sabi, oznaczającej prostotę i pokorę. Tworzy się go poprzez umiar ozdób czy zaakcentowanie linii poziomych i pionowych w bryle mebli. Dzięki temu nurtowi do środka można wprowadzić harmonię i spokój, bez przytłoczenia nadmiarem dodatków. Wielu specjalistów jest w stanie wykreować dla klienta taką przestrzeń — my również zrealizujemy taką aranżację domu na terenie świętokrzyskiego, choć to jedno z najmniejszych polskich województw. Jak widać, światowa moda trafia do najdalszych zakątków świata.

Klasyczne aranżacje domu połączone z nowoczesnym nurtem

Nowoczesna klasyka — za tym paradoksem kryje się nowy nurt, który stał się niezwykle popularny, a mowa o modern classic. Wnętrza klasyczne są przepełnione dekoracjami, zdobieniami, akcentami personalnymi np. pod postacią ramek ze zdjęciami. Nowoczesność natomiast to minimalizm, lekka forma, pozbawiona szczegółowych zdobień. Jak połączyć ze sobą te dwa nurty? Nowoczesność wprowadza do klasyki ład i lekkość. Wnętrza stają się bardziej użytkowe i funkcjonalne. To szczególne połączenie spotka się z uznaniem domowników ceniących sobie luksus. Minimalistyczne meble należy połączyć tu z materiałami wysokiej klasy, takimi jak velvet i aksamit. Bogato zdobione dodatki będą stanowiły kontrast dla stonowanych kolorów ścian — stawia się tu na złoto i barwy miedziane. Pikowane kanapy, zasłony o grubym splocie, piękne abażury to ponadczasowe elementy, które warto przenieść do nowoczesnych wnętrz.

Eklektyzm stylów — modern farmhouse, wiejska nowoczesność

Zamiast łączyć dwa style, można postawić na jeden — styl modern farmhouse, który zrodził się z połączenia dwóch, różnych konwencji stylistycznych. Farmhouse to daleki kuzyn polskiego stylu rustykalnego, ale rodem z USA. To bogactwo inspiracji płynących z natury, rzemiosła i życia wsi. Wiklina, rattan, wełna, skóra, a przede wszystkim drewniana podłoga, odsłonięte belki stropów i sztucznie postarzane meble — do tej spokojnej scenerii tak dobrze jest się przenieść, by odpocząć od wielkomiejskiego zgiełku. Nowoczesność wprowadza do tego prostego wnętrza elegancję, wyrafinowanie i czystość, dlatego nie może tu zabraknąć sprzętu AGD, stonowanej palety kolorów o jasnych barwach (szczególnie ścian), wygodnych sof, czy zdobionych żyrandoli.

Wszystkie modne obecnie połączenia hołdują prostocie, ale nie brakuje w nich dawki szaleństwa. Wnętrza odmienia się w duchu ekologii, a luksus podkreślają eleganckie dodatki. Zabawę w eklektyzm najlepiej jest oddać w ręce profesjonalistów, zamiast samodzielnie zestawiać ze sobą różne elementy aranżacji, co może poskutkować stylistyczną wpadką. Synteza stylów ma nie tylko robić wrażenie, ale także służyć codziennemu relaksowi i być funkcjonalna.