Jak urządzić wnętrze na ograniczonym metrażu?

Niewielka kawalerka czy mieszkanie o powierzchni 35 m² – te metraże są charakterystyczne dla polskiej architektury. Domownicy muszą na takiej przestrzeni pomieścić swój dobytek życia, a do tego pragną znaleźć miejsce do odpoczynku. Połączenie tych dwóch aspektów może być problematyczne, ale dzięki celnym wskazówkom aranżacyjnym wystrój niewielkiego M4 można w sposób pomysłowy odmienić tak, by zdawał się on przestronnym miejscem do życia. Jest kilka rozwiązań architektonicznych, dzięki którym nawet na małej przestrzeni można zyskać maksimum funkcjonalności.

Jak zaaranżować kawalerkę, by zdawała się ona być przestronna? Każdą metamorfozę należy rozpocząć do stworzenia szczegółowego planu mieszkania. Na ograniczonym metrażu z reguły nie wydziela się wielu osobnych pomieszczeń, standardem jest salon połączony z aneksem kuchennym. Już na etapie planowania warto podzielić jedno pomieszczenie na strefy — dzienną, jadalną czy sypialną. W jaki sposób najlepiej rozdzielić różne obszary na jednej powierzchni? Można to zrobić poprzez umiejętne rozstawienie mebli, na przykład regału na książki, sofy czy stołu. Niekiedy projekt aranżacji wnętrz przewiduje rozdzielanie granic dzięki zastosowaniu różnych wykładzin podłogowych. Realizowane przez nas projekty, zarówno w Skarżysko-Kamiennej czy w innych miastach Polski, nauczyły nas, jak umiejętnie powiększyć optycznie nawet niewielką kawalerkę. Projekty wdrażamy przede wszystkim dopasowywany do mieszkania.

Efekt przestronności można uzyskać poprzez zastosowanie jasnej palety barw — bieli, beżów, szarości. Białe ściany to patent na optyczne powiększenie przestrzeni, ale czy to oznacza to, że trzeba stawiać tylko na nie? Wszyscy znudzeni monochromatycznością mogą postawić na kontrast w postaci dodatkowej barwy o wyrazistym charakterze. Turkus, granat, a nawet czerwień należy wpleść do aranżacji wnętrz umiejętnie. Wybrana barwa może zdobić pojedyncze ściany, a do tego stać się kolorem kilku elementów wyposażenia. Warto jednak w tym przypadku kierować się zasadą, że mniej znaczy więcej i zastosować połączenie ograniczone do dwóch kolorów. Tą samą zasadą warto kierować się w kwestii stylów aranżacyjnych — o wiele lepiej postawić jest na jeden, konkretny nurt. Nie oznacza to, że należy rezygnować z eklektyzmu, ale taką aranżację lepiej jest zostawić profesjonalistom.

By rozjaśnić przestrzeń, warto zastosować duże wnęki okienne. Niestety, w blokach mieszkalnych domownik nie może wpłynąć na zmianę rozmiaru wnęk, ale za to może zastosować różne tekstylia okienne. Lekkie i przezroczyste firany i jasne rolety, zamiast grubych ciężkich zasłon powinny dać o wiele lepszy efekt. Oświetlenie małego metrażu jest równie znaczące. Doskonały projekt wnętrza mieszkania określa już na początku, w jakich punktach powinny być ulokowane oświetlenie, a w szczególności światła LED. Nowoczesne lampy sufitowe posiadają wiele punktów światła, dzięki czemu doskonale rozpraszają jasność po całym pomieszczeniu, tworząc komfortowe warunki do przebywania. Planowanie oświetlenia starannie omawiany z klientem, niezależnie od tego, czy wykonujemy projekt w mieszkaniu w Skarżysko-Kamiennej, czy bliżej siedziby naszej firmy. Rozkład lamp ma sprzyjać codziennym czynnościom domownika, na przykład ułatwiać mu czytanie lub przygotowanie obiadu. Wspaniałym patentem jest także wykorzystanie luster, które mogą wisieć nie tylko na korytarzu, ale także na meblach — przede wszystkim na szafach. Powiększają one optycznie wnętrze, poprzez stworzenie wrażenia kontynuacji przestrzeni.

Chyba żadne inne pomieszczenie nie wymaga tyle wiedzy z zakresu aranżacji jak niewielka kuchnia. Szczególnie problematyczne są kuchnie – nowoczesne projekty, np. te, które zrealizowaliśmy w Skarżysku, uwzględniają połączenie tego pomieszczenia z salonem. Prawidłowa konfiguracja mebli i sprzętu AGD jest tu kluczem do funkcjonalności i do codziennego komfortu domowników. Istnieje wiele konkretnych, technicznych zasad aranżowania małej kuchni, których należy ściśle przestrzegać. Przede wszystkim nie ma tu miejsca na wolnostojące meble, o wiele lepiej zastosować zwarty sprzęt w zabudowie. Często wskazówką jest zakaz umieszczenia piekarnika tuż obok zmywarki — dochodząca ze zmywarki para wodna mogłaby uszkodzić jego system grzewczy. Aranżacja kuchni powinna być dokładnie przemyślana, tak by znalazło się tu miejsce na krojenie warzyw, mycie naczyń i wspólne spożywanie obiadów. Wygodne cargo, kosze obrotowe do narożnych szafek, wysokie regały i półki umieszczone nad lodówką — jest wiele sposobów, z których można skorzystać, by uczynić codzienną pracę w kuchni wygodną i komfortową.