Dekoracyjne pomysły na wykończenie ścian

Zmiana wyglądu ścian to prosty trik na odmianę całego wnętrza. Większość naszych Klientów pamięta jeszcze zapewne lata 90. XX wieku i popularność boazerii, tropikalnych fototapet, a także boom na krzykliwe kolory ścian na początku nowego millenium. Współczesny minimalizm wymaga starannie dobranych, stonowanych faktur, kolorów i wzorów wykończenia, dzięki czemu można łatwo uzyskać pożądaną elegancję. Warto prześledzić najnowsze pomysły na dekoracje ścienne, by nadać aranżacji wyjątkowego stylu.

Najprostszym patentem na wykończenie ścian jest oczywiście pokrycie ich białą farbą. Choć to uniwersalny kolor, wpasowujący się ponadto w niemalże każdy styl wnętrzarski, warto odrzucić tak proste rozwiązanie, na rzecz poszukiwania bardziej wyrazistych i przyciągających zainteresowanie akcentów. Kamień, tapety, drewno, sztukateria i wiele innych to materiały, po które sięgamy, tworząc projekty wnętrza domu lub mieszkania. To zazwyczaj najlepsze propozycje od pionierskich producentów czy showroomów w Świętokrzyskim. Jeśli korzystamy z farb, cenimy jedynie te o wysokiej jakości, gwarantujące mocne krycie czy łatwe zmywanie zabrudzeń. Interesującą propozycją są farby dekoracyjne. Tworzą na powłoce wyjątkowy efekt, np. brokatowy połysk.

Duże podobieństwo do dekoracyjnych farb mają tynki strukturalne. Nadają ścianom porowatości, a do tego doskonale imitują inne materiały wykończeniowe – np. beton, marmur lub trawertyn. Jest to efekt, na który stawia się coraz częściej w polskich domach. Dostrzegamy tę modę i tworząc nowoczesne aranżacje mieszkań w Świętokrzyskim, chętnie proponujemy takie wykończenie. Użycie tynku daje efekt trójwymiarowości, ponadto jest on idealny do maskowania nierówności. Geometryczne odcięcia lub złote smugi pozwolą uzyskać niepowtarzalny efekt we wnętrzu. Niezależnie od tego, czy tynk ozdobny zastosujemy na jednej ścianie, czy na całości, poprawi wygląd każdego pomieszczenia. Design wnętrz czerpie obecnie inspiracje z nurtu Wabi-sabi, sztuki odnajdywania piękna w niedoskonałości, wyrażanego umiłowaniem do eleganckiej prostoty. Sztuczne postarzenia w formie przetarć są wyjątkowo modne, a tynk strukturalny jest idealnym materiałem do uzyskania tego efektu.

Wśród dekoracji ściennych nadal króluje lamel – są to wąskie panele drewniane, które montuje się obok siebie. Naturalny charakter drewna nadaje pomieszczeniom ciepła i przytulności. Lamele wygłuszają akustycznie przestrzeń, dlatego to nie tylko designerska, ale także praktyczna metoda tworzenia dekoracji ściennych. W naszych projektach, panele umieszczamy najczęściej na fragmencie ściany, tworząc w ten sposób atrakcyjną oprawę. Pokrycie nawet niedużej części powierzchni okleiną jest przyjemnym akcentem stylistycznym.

Naturalne materiały wykończeniowe są ponadczasowe i uniwersalne. W kwestii dekoracji ścian nie można także pominąć kamienia. Jako Biuro Projektowania Wnętrz proponujemy często szerokie kafle o wyrazistym rysunku struktury i zaskakujących zestawieniach barw. Niezależnie od tego, czy projektujemy nowe pomieszczenie dla Klientów stacjonarnych ze Świętokrzyskiego, czy tworzymy projekt online, sięgamy po miks różnorodnych wykończeń, dla przykładu lamele drewniane są przyjemną i ciepłą przeciwwagą dla surowości kamienia. Istnieje obecnie tak szeroki wybór płytek i kafli, zarówno wśród materiałów – np. gres szkliwiony lub polerowany, jak i w kwestii kształtów – najczęściej ciągle wybierają te o kształcie prostokątnym, choć ciekawą propozycją są kafelki heksagonalne. Kamień dekoracyjny na dobre rozgościł się w polskich domach, nie tylko upiększając ściany w łazienkach, ale także w kuchni czy salonie.

Tapety ścienne przeszły we współczesnych czasach prawdziwą rewolucję. Jeszcze do niedawna miały być jedynie stonowanym tłem, a obecnie stały się wyrazistym akcentem, pełnym dynamiki i głębi. Fragment ściany udekorowany motywem floral może stać się piękną ozdobą sypialni, ale także łazienki – umożliwiają to tapety winylowe, odporne na wilgoć. Obserwuje się także powrót do art déco lub abstrakcjonizmu i geometrycznych form zdobień. Bez problemu można znaleźć taki print wśród szerokiego wyboru tapet. We współczesnym zastosowaniu oklein kluczowa jest kompozycja i forma. Mogą nawet przypominać obraz – np. okrągłe tapety lub fototapety to nowa tendencja przy ozdabianiu. Pasują do każdego stylu i pomieszczenia, w tym klasycznie do sypialni, ale także jadali czy przedpokoju. Kluczem do udanej aranżacji jest tu przemyślane ulokowanie.

Równowaga, proporcje, znajomość trendów i nowych nurtów stylistycznych, spójność lub ciekawy kontrast – tworzenie oprawy ściennej wymaga od nas zawsze wyczucia. Przy realizacji bierzemy pod uwagę osobiste preferencje, oczekiwania, a także udostępniony metraż. Kluczem do stworzenia harmonijne skomponowanej całości jest dla nas holistyczne spojrzenie, dzięki czemu każdy wybrany materiał oprawy koreluje z pozostałymi.