Nowoczesne aranżacje wnętrz — najpopularniejsze obecnie trendy

Na obecne trendy wnętrzarskie wpływ ma wiele czynników. Producenci i dystrybutorzy mebli, designerzy, projektanci, miłośnicy wzornictwa i architekci wyznaczają wciąż nowe ścieżki, a za serce wszelkich nowinek można uznać Mediolan i coroczne targi Salone del Mobile. To tam przepływ twórczej myśli, pomysłów i inspiracji konstruuje trendy, które będą dominować w nadchodzącym roku. Oprócz tego na światową myśl wnętrzarską wpływ ma wymiana inspiracji w przestrzeni wirtualnej. Na tę chwilę — rok 2023, obserwuje się oddziaływanie ekologii na design i nacisk na wykorzystywanie surowców wtórnych. Oprócz tego królować będzie nadal wygodny minimalizm.

Nowoczesne aranżacje — ekologiczny minimalizm

Wraz z upływem lat, zmieniało się podejście do wystroju wnętrz. Nowoczesne pomieszczenie ma przede wszystkim gwarantować wygodę i służyć odpoczynkowi. Wielkie, masywne i bogato rzeźbione meble ustąpiły miejsca minimalistycznym, prostym modelom. W kwestii kolorystyki nadal stawia się na beże, szarości i biele, zapewniające utrzymanie nieskazitelnego ładu, ale paleta barw poszerzyła się o czekoladowe brązy i wyrazisty ugier. Dzięki temu wprowadzanie dodatkowych wzorów można odpowiednio dozować, aby zachować umiar. Nowoczesne aranżacje wnętrz to pomysły spod znaku ekologii i natury. Zamiast idealnie odnowionych mebli, stawia się na wykorzystanie starych sprzętów, takich które nie zostały poddane renowacji, a nawet zostały sztucznie postarzone. Ponadto każdy, kto śledzi światowe trendy obserwuje modę na lustra, ramy krzeseł, stoły czy lampy o owalnym bądź półowalnym kształcie.

Klimatyczne wykończenie ścian i podłóg

Sztukateria ustąpiła miejsca drewnianym lamelom lub panelom fornirowanym, najczęściej dębowym. Taka okleina nadaje niezwykłego ciepła, a już wykonanie niewielkiej obudowy na pojedynczej ścianie daje doskonałe efekty. Współcześnie można pozwolić sobie także na eklektyzm i do minimalistycznego wnętrza wprowadzić na przykład kafle z geometrycznym wzorem. Doskonałym pomysłem jest wyeksponowanie podłogi, szczególnie deseniu parkietu, ułożonego w jodełkę. Marmury nadal silnie przejawiają się w modzie, ale coraz częściej wykorzystuje się granit i inne kamienie, takie jak onyks czy trawertyn.

Kuchnia — multifunkcyjny projekt na miarę potrzeb

Kuchnia to najbardziej wymagające pod względem projektu pomieszczenie w domu. Z dokładnością i precyzją należy tu rozplanować ulokowanie każdego z elementów, ponieważ w grę wchodzi nie tylko umeblowanie, ale także sprzęt AGD. Współczesna kuchnia ma być przede wszystkim funkcjonalna, stawia się więc na dużą liczbę miejsc do przechowywania, m.in. szuflad, zafek cargo, komód i witryn. Sprzęt AGD w zabudowie stał się praktycznie standardem. By innowacyjnie prezentowała się kuchnia, jej projekt warto zrealizować na podstawie światowych trendów. Zagraniczne wpływy mody wnętrzarskiej oddziałują również na polskie domostwa, niezależnie od tego czy tyczy się to aranżacji wnętrz w takim mieście jak Kielce czy obszarów podmiejskich. Coraz częściej w rodzimych kuchniach stosuje się wyspy kuchenne o obłych kształtach czy siedziska o owalnych oparciach. Fronty kuchenne projektuje się poprzez zestawienie ze sobą dwóch kolorów np. bieli i brązu, tworząc w ten sposób ciekawy kontrast. Pożądane są tu naturalne surowce, takie jak drewno o pięknym rysunku usłojenia, które można wykorzystać na przykład do zabudowania wyspy.

Projekt łazienki — modna przestrzeń

Polskie mieszkania często składają się z niewielkiej łazienki, dlatego tak ważne by jej aranżacja nadawała temu pomieszczeniu przestrzenności. Nowoczesne trendy sprzyjają przestronności. Stawia się tu na wykończenie w stylu eko. Do tego celu wykorzystuje się kolory ziemi — beże, brązy czy jasną zieleń w kwestii kolorystyki ścian, a odnośnie do umeblowania klasyczne i ponadczasowe drewno. Warto wpuścić do środka trochę natury i postawić na dużą liczbę kwiatów, szczególnie gatunków, które nie wymagają ciągłego dopływu świeżego powietrza. Projekt łazienki zrealizowany według najnowszych trendów również jest połączeniem minimalizmu i dodatków o łukowatym kształcie. Na owalną wannę stawia coraz więcej projektantów, nie tylko z wielkich polskich miast, ale także z mniejszych, takich jak na przykład Kielce. Pomysłem na udekorowanie ściany jest lamel pokryty specjalnym impregnatem o przeciwwilgociowych właściwościach.

Współczesne aranżacje to zwrot ku naturze, by oddać hołd i szacunek, a także, by wprowadzić jej energię do wnętrza. Jasne kolory uspokajają, pozwalają się wyciszyć, dlatego dom może stać się miejscem psychicznego dobrostanu. Nawiązania do przyrody działają relaksująco. Światowe trendy wpływają na podejście rodzimych architektów i dekoratorów do wystroju wnętrz w polskich domach i mieszkaniach.